ד"ר יורם מנור

pregnancy-e1495009613910

בדיקת מי שפיר (דיקור מי שפיר)

בדיקת דיקור מי שפיר היא בדיקה גנטית המתבצעת במהלך ההריון, בדרך כלל בין השבועות ה- 17-19. 

הבדיקה מאפשרת לקבוע אם העובר סובל מתסמונת דאון, מומים או מליקויים אחרים בחומר הגנטי.

למי מיועדת בדיקת מי שפיר?

בדיקת דיקור מי שפיר מיועדת לנשים בהריון בכל גיל, אך בעיקר לנשים מעל גיל 35, שעבורן הסיכון לליקויים גנטיים גבוה יותר. בנוסף, הבדיקה מומלצת לנשים עם היסטוריה משפחתית של ליקויים גנטיים או שעברו הריון עם ליקויים גנטיים בעבר.

האם קיימת חובה לבצע בדיקת מי שפיר?

הבחירה לבצע את הבדיקה היא אישית ותלויה במגבלות, הערכות והעדפות של האישה. יש לשקול את הסיכונים והיתרונות, ולשוחח עם הרופא/ה או היועצ/ת הגנטית לפני קבלת ההחלטה.

כיצד מתבצעת בדיקת מי שפיר?

במהלך הבדיקה, הרופא מבצע דיקור בבטן האישה ונשאב מנת מי שפיר, שהוא הנוזל המקיף את העובר ברחם ומכיל את תאי העובר. במרבית המקרים הבדיקה אוכרת דקות ספורות בלבד ואינה כרוכה בכאב רב, מעבר לתחושה של דקירה הדומה לזו שחשים בעת בדיקת דם רגילה. 

 

הבדיקה מתבצעת במרחב סטרילי תחת צפייה באולטרסאונד, כדי להימנע מפגיעה בעובר במהלך החדרת המחט, ולכן הסיכוי לפגיעה הוא מזערי. עם זאת, כמו כל פעולה רפואית, גם בדיקת דיקור מי שפיר מלווה בסיכונים מסוימים, כולל סיכון של הפלה, זיהום מי השפיר, ירידת מים וצירים מוקדמים.

 

מי השפיר נשלחים לבדיקה גנטית במעבדה לבחינה, ולאחר כ-3 שבועות מתקבלים הממצאים.

מה הן ההנחיות לאחר בדיקת מי שפיר?

 

לאחר בדיקת מי שפיר מומלץ לנוח ולהימנע מכל פעולה מאומצת במשך 48 שעות לפחות. כמו כן מומלץ להימנע מקיום יחסי מין למשך כ-72 שעות.

עד כמה הבדיקה מהימנה?

למרות שהבדיקה מאפשרת תסמין דיוק גבוה של ליקויים גנטיים, יש לזכור שהיא אינה מאפשרת איתור כל המומים או התסמינים האפשריים. לכן, תוצאה שלילית בבדיקה אינה מבטיחה עובר בריא לחלוטין.